Evet arkadaşlar sonunda Centos 7 için de cpanel kurulumu yapabileceğiz. Eski yazımda cpanel kurulumu’nu anlatmıştım o yazım dada dediğim gibi yeni sürüm çıktığımda güncelleyecek dim fakat yeni bir yazı yazmayı tercih ettim. cPanel & WHM 11.50 sürümü ile artık yeni çıkan Centos 7 ye kurabiliyoruz.

cPanel & WHM 11.50 İle Neler Değişti ?

  1. İlk önemli değişiklik Centos 7’ye destek vermesi.
  2. Görsel olarak daha çekici bir hale geldi en azından login paneli 🙂
  3. Apache 2.2 artık tarihe karıştı şuanda cpanel’i kurduğunuzda Apache sürümü olarak direk Apache 2.4 sizi karşılıyor 2.2 oranla çok daha hızlı olduğunu söyleye bilirim.
  4. Boşta kaynak tüketimi biraz fazla geldi bana onuda belirtmek isterim.

Cpanel Kurulumu

Sıra geldi cpanel kurulumu‘na fazla ayrıntıya girmeyeceğim çünkü eski yazımda her şeyi anlatmıştım ayarları yine oradaki gibi yapabilirsiniz ;

Öncelikle sunucunuzu güncelleyelim ;

yum update -y

Ardından aşağıdaki komut ile cpanel kurulumu na başlayın ;

cd /home && curl -o latest -L http://httpupdate.cpanel.net/latest && sh latest

Kurulum sistem özelliklerinize göre 55 dk ile 2 saat arası süre bilir haberiniz olsun. Kurulum tamamlanınca ipadresiniz:2087 ile sunucunuza bağlanın. Sizi yenilenmiş tasarımı ile aşağıdaki ekran karşılıyacak.

cPanel Kurulumu
cPanel Kurulumu

Buradan sonra eski yazımdan devam edebilirsiniz arkadaşlar : http://www.sercancepni.net.tr/cpanel-kurulumu-ve-ayarlari

Önceki İçerik47 En Güzel Kişisel WordPress Tema
Sonraki İçerikTürk Vergi Sistemi Ders Notları
Ben Kimim ? Sercan ÇEPNİ 1989 Eskişehir doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunuyum. Ayırca Kastamonu Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölüm Birincisi ve Okul ikincisi olarak mezun oldum. Tam olarak 13 yıl dır internet camiasının içerisinde bulunmaktayım. Bir çok çeşitli sektörlere yönelik web sitelerim var fakat uzun zamandır artık kendim içinde bir web sitesi açmak istiyordum ve sonunda açtım bu siteyi açmamın amacı bunca yıldır öğrendiğim bilgi birkimimi başkarınada aktarmak ve siyasetle ilgili yazılarımı paylaşmak arzumdan dolayı bu siteyi açtım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz