PHP floor() ceil() round() kullanımı her ne kadar basit olsa da öğretmenler için tam bir soru kaynağıdır. Halbuki 10 yıllık PHP hayatımda taş çatlasa 10 kere kullanmışımdır. Öğretmenlerin sevdiği yanı öğrenciyi şaşırtacak sorular çıkmasıdır. Lafı fazla uzatmadan hemen örnekler ile floor() ceil() round() kullanımını anlatayım ;

PHP floor() Kullanımı

<?php
$x = 13.885;
echo floor($x); // Çıktı 13
?>

Yukarıdaki kodun çıktısı 13 dür. floor() fonksiyonu kullanıldığında noktadan (.) sonrasını dikkate almaz ve ekrana tam sayıyı yazdırır.

PHP ceil() Kullanımı

<?php
$x = 13.885;
echo ceil($x); // Ekran Çıktısı : 14
?>
<?php
$x = 13.500;
echo ceil($x); // Ekran Çıktısı : 14
?>
<?php
$x = 13.499;
echo ceil($x); // Ekran Çıktısı : 14
?>

Gördüğünüz gibi farklı sayılarda denedim ancak sonuç 14 çıktı. ceil() fonksiyonu her zaman bir üst tam sayıya yuvarlar yani 11,25 olursa 12 ye yuvarlar.

PHP round() Kullanımı

<?php
$x = 18.823;
echo round($x);  // Ekran Çıktısı : 19
?>
<?php
$x = 18.500;
echo round($x); // Ekran Çıktısı : 19
?>
<?php
$x = 18.499;
echo round($x); // Ekran Çıktısı : 18
?>

Kodları ve ekran çıktılarına baktığınızda farkı anlamışsınızdır zaten. round() fonksiyonunda önemli olan noktadan sonra ki sayı eğer 5 ve üzeri ise bir üst tam sayıya yuvarlar, eğer noktadan sonra ki rakam 4 ve altı ise noktadan önceki tam sayıyı ekrana yazdırır.

Sizinde tahmin ettiğiniz gibi hocalar bu fonksiyonlarda öğrencinin kafasını karıştırıp hangisi bi üste yuvarlıyordu hangisi hep aynı sayıyı veriyordu şeklinde kafa karıştırmak için sorular sorabilir o yüzden sınavdan bir gün önce mutlaka üstünden bir geçin derim ben 🙂

Önceki İçerikPHP number_format() Fonksiyonu
Sonraki İçerikPHP Matematik İle İlgili Fonksiyonlar
Ben Kimim ? Sercan ÇEPNİ 1989 Eskişehir doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunuyum. Ayırca Kastamonu Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölüm Birincisi ve Okul ikincisi olarak mezun oldum. Tam olarak 13 yıl dır internet camiasının içerisinde bulunmaktayım. Bir çok çeşitli sektörlere yönelik web sitelerim var fakat uzun zamandır artık kendim içinde bir web sitesi açmak istiyordum ve sonunda açtım bu siteyi açmamın amacı bunca yıldır öğrendiğim bilgi birkimimi başkarınada aktarmak ve siyasetle ilgili yazılarımı paylaşmak arzumdan dolayı bu siteyi açtım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz