SQL Çoklu Tablo Sorguları ile konular biraz daha zor hale geliyor fakat gözünüz korkmasın her işte olduğu gibi eğer işin mantığını kavrarsanız inanın çok kolay bir hal alıyor. Diğer konularda dediğim gibi çalışırken mutlaka gösterdiğim örnek tabloları sizde yapın ve soruları çözmeye çalışın çözemediğiniz yerde sorun ben cevaplarım.

Tablo Adı : elemanlar

sql-coklu-tablo-sorgulari-ornek-tablo-elemanlar

Tablo Adı : bolum

sql-coklu-tablo-sorgulari-ornek-tablo-bolum

2 Adet tablomuz mevcut burada önemli olan fark ettiyseniz elemanlar tablosunda bolum_id kısmı var yani id göre hani bölümde olduklarını gösteriyor. Konuyu fazla uzatmadan hemen örneklere geçelim ne kadar çok örnek yaparsak o kadar kalıcı olur.

1.Muhasebe bölümünde çalışan personellerin tüm bilgilerini getirin.

select E.* from elemanlar E,bolum B where B.bolum_ad='Muhasebe' and E.bolum_id=B.id

Çıktı olarak 2 personelin tüm bilgileri geldi. Ama içinizden noluyor ya o E ler B ler neden geldi dediğinizi duyar gibiyim 😀 from kısmında eleman E demişim siz E yerine isterseniz başka bir şeyde diye bilirsiniz orda önemli olan bir harf atamanız nedeni de şu 2 tabloda bazen aynı adlara sahipalanlar olabilir örneğin ikisinde de ortak id var E.id ve B.id diyerek bunların farklı tablolarda olduğunu söylemiş oluyoruz.

2. Maaşı 2000 den fazla olan bilgi işlem elemanlarının tüm bilgilerini getirin.

select E.* 
from elemanlar E, bolum B 
where E.maas > 2000 and B.bolum_ad='Bilgi İşlem' and E.bolum_id=B.id

Çıktı olarak Poyrazı bize sadece poyrazın bu şartlarını karşıladığını gösteri

Not: İki tabloyu birleştirmenin en önemli yeri id leri eşleştirmek dir. Yani elemanlar tablosundaki bolum_id ile bolum ler tablosunda id birbirlerine eşit olduğunu her seferinde yapmamız lazım. SQL Çoklu Tablo Sorguları ‘nda en önemli olay budur.

Önceki İçerikSQL Like Kullanımı
Sonraki İçerikAÖF Sınavına Gireceklerin Dikkatine!
Ben Kimim ? Sercan ÇEPNİ 1989 Eskişehir doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunuyum. Ayırca Kastamonu Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölüm Birincisi ve Okul ikincisi olarak mezun oldum. Tam olarak 13 yıl dır internet camiasının içerisinde bulunmaktayım. Bir çok çeşitli sektörlere yönelik web sitelerim var fakat uzun zamandır artık kendim içinde bir web sitesi açmak istiyordum ve sonunda açtım bu siteyi açmamın amacı bunca yıldır öğrendiğim bilgi birkimimi başkarınada aktarmak ve siyasetle ilgili yazılarımı paylaşmak arzumdan dolayı bu siteyi açtım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz