Ana Sayfa Microsoft Sql Server INSERT INTO Kullanımı

INSERT INTO Kullanımı

0
INSERT INTO Kullanımı
INSERT INTO Kullanımı

INSERT INTO kullanımı karışık gözükse de kullanımı gayet kolaydır. Matematiğin temeli 4 işlemden oluşur Sql temeli de 4 işlem den oluşur. Bunlar; SELECT, INSERT INTO, DELETE, UPDATE dir. SELECT Kullanımı ‘nı göstermiştim. Sırada INSERT INTO kullanımı yani tabloya veri ekleme de.
İki şekilde kullanılır alan adları belirtilerek veya belirtmeden direk ekleme şeklinde ilk olarak alan adlarını belirterek tablomuza veri ekleyelim.

Alan Adı Belirterek Veri Ekleme

Tablo Adı : elemanlar
sql-min-kullanimi

insert into elemanlar(ad,tc,maas) values ('Mahmut',8888888,2450)

Çıktı olarak ; (1 row(s) affected) yazarsa eklenmiş demektir.
Alan adlarında id yazmadı nedeni zaten otomatik atanmaya ayarlanmış olmasıdır. Burada önemli olan her şeyi sırasına göre yapmanız göründüğü gibi ad,tc,maas olarak belirtikten sonra values kısmında da aynı şekilde sırayla gittim. Şöylede olabilir ama yine sırayla gitmeniz gerekir;

insert into elemanlar(maas,tc,ad) values (2450,8888888,'Mahmut')

Alan adı belirtmeden Veri Ekleme

Başta alan alı belirtmeden de veri eklene bileceğini söylemiştim ama neden iki yol var diye sora bilirsiniz 1. yolda istersek ad,tc diyip maas verisi eklemeye biliriz yani bize seçme şansı ve sıralamayı da istediğimiz gibi yapma şansı tanıyor ama şimdi göstereceğim yolda tablo alan adlarının tablo da ki gibi sırası ile eklememiz gerekiyor yani şöyle ;

insert into elemanlar values ('Hasan',1234567,1620)

Önce ad sonra tc sonra maas şeklinde girmemiz gerekti çünkü alan adlarını belirtmedik. Ayrıca alan adlarını belirtmediğimiz için tüm alan adlarının bilgilerini girmemiz gerekmektedir.
Kısacası eğer tablo alan adlarından sadece bazılarını eklememiz gerekiyorsa 1.yolu kullanmamız gerekir. Fakat tablo daki tüm alan adlarına değer atanacaksa 2. yolu kullanmamız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz