Vasa Müzesi

Vasa Müzesi

Öncelikle şunun cevabını vereyim Vasa Müzesi Nedir ? Dünyada sağlam durmayı başaran 17.yy amiral gemisidir. Geminin %95 tamamen orijinal parçaları kullanılmıştır. Hani şu Karayip korsanlarındaki Siyah İnci var ya Vasa Gemisinin yanında solda sıfır kalır. Zaten resimlerden de anlayacaksınız mümkün oldukça fazla resim çekmeye çalıştım.

Peki Vasa Gemisi Neden Battı ?

Henüz yeni yapılan gemi tahttaki Vasa soyunun arması gemide olduğu için geminin adı da Vasa olarak konulmuş. 10 Ağustos 1628 tarihinde gemi yelken açtı. Bu olayı kutlamak için geminin yan tarafındaki lombarların içinden dışarı çıkartılan toplarla selamlama atışları yaplmış. Vasa Gemisi limandan dışarı çıkarken ani bir fırtına tarafından yana yatar ardından kendi kendine toparlanır fakat arkasından tekrar yana yatar ve açık kalan lombar kapaklarından içeriye sular girmesi ile birlikte geminin içi su ile dolar ve gemi 150 kişilik mürettabatı ile batar 30 yada 50 arası kişi hayatını kaybeder. Vasa 333 yıl sonra bulunup gün yüzüne çıkartılır.

Vasa Müzesi

Vasa Müzesi

Bir geminin deniz de dayanıklı olabilmesi için inşasına başlamadan önce her şeyinin hesaplanıp ona göre inşasına başlanmalıdır. İşte Vasa da ki önemli sorunda buradaydı. 17. yüzyıllarda, geçmişte işe yaramış olan gemi ölçüleri kullanılırdı. Çağdaş evraklardan anlaşılacağı üzere, Vasa’nın planları yapıldıktan sonra inşası sırasında değişiklere uğramıştır.

Kral Bordoda tarafından istenen bu değişiklikler normalden daha fazla sayıda top bulunmasını emretmiştir. Bu da gemi için seçilmiş bulunan boyutların artık uygun olmadığı ve yapımcılarının kendi sınırlarının dışına çıktığı anlamına gelmektedir. Toplar için 2 ek güverte ile yüksek bir üst yapı yapılmıştır. Geminin altı geminin suda sabit durabilmesini sağlamak için safra olarak görev yapan büyük taşlarla doldurulmuştur. Ancak Vasa’nın üst kısmı çok ağır olduğundan, taşımış olduğu 120 tonluk safra yeterli gelmemiştir.

Vasa Gemisinin Çıkartılışı

Özel araştırmacı Anders Franzen 1950’lerde vasa gemisini aramaya başladı. Çocukluğundan beri, ailesinin evinin yanındaki Stockholm takımadalarındaki batıklar onu hep büyülemiştir. Tuzlu sulardaki enkazları yalayıp yutan gemi kurdu Teredo Navalis, Baltık Denizinin acı sularına atlamaz. Anders Franzen Baltık Denizinde kaybolan gemilerle ilgili bu gerçeğin farkına vardıktan sonra, 1956’da Vasa’yı yeniden keşfetti.

Yıllar süren hazırlıklardan sonra, Vasa, 24 Nisan 1961 tarihinde yüze çıktı. Artık şimdi görev onu korumaktı. Suyun altında bunca zaman kalan bir enkaz, işlemden geçirilmeden bırakılamazdı. Zaman içerisinde tahtalar çatlayıp dökülebilirdi.

Başlangıçta, uzmanlar uygun koruma yöntemleri üzerinde çalışırlarken, Vasa sürekli suyla ıslatıldı. Seçilen koruma maddesi, suya yavaş yavaş işleyen ve suda çözülebilen mum benzeri bir madde olan polietilen glikol (PEG) idi. PEG ile ıslatma işlemi yıllarca sürdü.

 

Previous İsveç Stockholm Gezisi
Next org.apache.http.legacy Hata Çözümü

About author

Sercan Çepni
Sercan Çepni 80 posts

Ben Kimim ? Sercan ÇEPNİ 1989 Eskişehir doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunuyum. Ayırca Kastamonu Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı okuyorum. 2017 DGS hazırlanıp inşallah Bilgisayar Mühendisliğine geçeceğim.Tam olarak 10 yıl dır internet camiasının içerisinde bulunmaktayım. Bir çok çeşitli sektörlere yönelik web sitelerim var fakat uzun zamandır artık kendim içinde bir web sitesi açmak istiyordum ve sonunda açtım bu siteyi açmamın amacı bunca yıldır öğrendiğim bilgi birkimimi başkarınada aktarmak ve siyasetle ilgili yazılarımı paylaşmak arzumdan dolayı bu siteyi açtım.

View all posts by this author →

You might also like

Gündem 0 Comments

Aşk Nedir ? Nasıl Olmalıdır ?

Çok bilmiş bir başlık oldu ama gerçekten biliyorum başıma öyle bir şey geldi ki gerçekten Aşk Nedir ? ve Nasıl Olmalıdır ? sorularına artık bir cevabım var. Herkes aşkı farklı

Gündem 0 Comments

İsveç Stockholm Gezisi

İsveç’e gidiyorum 😀 İlk kez yurt dışını deneyimimi İsveç de yapacağım ve gerçekten çok heycanlıyım. Bu yazıyı yazmamın nedeni benim gibi ilk kez yurt dışına çıkacaklar için bilgilendirici olacağı kanaatindeyim.

Gündem 0 Comments

AÖF Sınavına Gireceklerin Dikkatine!

Arkadaşlar öncelikle ders notlarıma gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler sosyal medya üzerinden çok sayıda kişiden çok güzel mesajlar aldım Birkaçı ; Mesajlarınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum arkadaşlar 😀 😀

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply