Ana Sayfa Gündem İsveç Stockholm Gezisi

İsveç Stockholm Gezisi

0
İsveç Stockholm Gezisi
İsveç Stockholm Gezisi

İsveç’e gidiyorum 😀 İlk kez yurt dışını deneyimimi İsveç de yapacağım ve gerçekten çok heycanlıyım. Bu yazıyı yazmamın nedeni benim gibi ilk kez yurt dışına çıkacaklar için bilgilendirici olacağı kanaatindeyim. İsveç gezi notlarımı mümkün meltebe günlük olarak bu başlık altında paylaşacağım.
Erasmus + kapsamında düzenlenecek bir proje için gidiyorum. 27 Ocak 2016 ile 17 Şubat 2016 toplam 21 günlük bir gezi olacak. Gerçekten uzun bir gezi her halde İsveçin gezilmedik yerini bırakmam. 🙂 Daha 9 gün var gitmeme ama neden şimdiden yazmaya başladım şu yüzden pasaport işlemlerinden falan kaç günde çıktığından ve ön hazırlıklarım dan bahsedeceğim.

Pasaport İşlemleri Ne Kadar Sürüyor ?

Ben cuma günü yani ayın 15 de başvurdum cumaya denk geldi pazartesi basıldı salı günü elimde olacak şekilde kargoya verildi aşağıdaki topla e-devlet ten alınmıştır. Kısacası araya hafta sonu girmeseydi 3 gün içerisinde elimde olacaktı.

e-Pasaport Gönderi Detayları
Tarih İşlem Merkezi Kurum İşlem
19.01.2016 KASTAMONU/KASTAMONU PTT Teslim Edildi
19.01.2016 KASTAMONU/KASTAMONU PTT Dağıtıcıya Verildi
19.01.2016 KASTAMONU/KASTAMONU PTT Zimmet Alındı
19.01.2016 KASTAMONU/KASTAMONU PTT Zimmet Edildi
19.01.2016 KASTAMONU/KASTAMONU PTT Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı
18.01.2016 ANKARA KARGO İŞL.MER/ANKARA KARGO İŞL.MER PTT Torbaya Eklendi
18.01.2016 ANKARA KARGO İŞL.MER/ANKARA KARGO İŞL.MER PTT Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı
18.01.2016 ANKARA PASAPORT/ANKARA PASAPORT PTT Torbaya Eklendi
18.01.2016 ANKARA PASAPORT/ANKARA PASAPORT PTT Kabul Edildi
18.01.2016 BİLİNMİYOR Belirtilmemiş EGM Pasaport Kişiselleştirildi
15.01.2016 KASTAMONU KASTAMONU EGM Tanzime Gönderildi
15.01.2016 KASTAMONU KASTAMONU EGM Onay Amiri Onayladı
15.01.2016 KASTAMONU Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğü EGM Kontrol Amiri Onayladı
15.01.2016 KASTAMONU Belge Yönetimi Büro Amirliği EGM Başvuru Tamamlandı

Pasaport’a başvurduktan sonra şu linkten aşamalarını göre bilirsiniz : Pasaport Gönderi Takibi
Hafta sonunu saymazsak 3 gün içerisinde pasaportunuz elinizde oluyor.

Bu arada Erasmus + kapsamında gittiğim için Hizmetli Pasaportu alıyorum (Gri Pasaport) Belki o yüzden hızlı işlem görmüş de olabilir.

27.01.2016 saat gece 2 gibi Kastamonu dan Ankara ya otobüs ile geçtik sabah 6 gibi Ankara Esen Boğa Havala alanında olduk check-in işlemleri yaptırdıktan sonra içeri girik uçağa beklemeye başladık burda önemli olan bikaç husus var onlarda bagaj ağırlığınız 20 kg geçmesin geçerse sizden yüksek tutarlar alabilirler. Tam olarak 40 Dk da İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanında olduk. Aktarmalı geldiğimiz için check-in işlemi yapmadık fakat 15 TL Yurt dışına çıkış pulu aldık ve pasaportun arkasına o pulu yapıştırdık kesinlikle yurt dışına çıkacaksanız unutmayın pul almayı. Pasaport kontrollünden geçtikten sonra uçuş kapına gidip otobüsler ile uçağımıza gittik. Uçak içerisindeki kabin görevlileri 4 saat boyunca fahiş fiyata sürekli yolculara bir şeyler satmaya çalıştı. Benim tavsiyem hiç bir şey almayın yemeyin pişman olursunuz.
Ayrıca şunu belirtmek isterim ki kesinlikle Pegasus Hava Yollarını tercih etmeyin sanki eski bir otobüse kanat takmışlar da öyle gelmişiz gibi yorulduk koltuklar hiç rahat değildi.

Pegasus İsveç Uçağı
İsveç Uçağına ( Otobüsüne ) Binerken 🙂

Bunlarda Havada Çektiğim Bazı Resimler ;

4 Saatlik bir uçuştan sonra Arlanda Havaalanına indik uçaktan çıkarken önce köpek tarafından kontrol edildik ardından pasaportumuza bakıldı ardından pasaport kontrolü için sıraya girdik görevli ye pasaportu verdikten sonra size ;

  • Niye Geldiğinizi
  • Kaç Gün Kalacağınızı
  • Nerede Kalacağınızı

Gibi standart sorular soruyor benim tavsiyem bunlar genel sorulardır her ülkeye girerken bunlar sorulur oyüzden nereye giderseniz gidin bu 3 sorunun cevabını aklınıza yada telefonunuza yazın. Ama fazla kasmanıza gerek yok görevliler sizi zorlamıyor hiç bilmiyorsanız bile rahatca geçersiniz kontrolden.
Pasaport kontrolünden geçtikten sonra valizi almaya geçtim yaklaşık 20 dk bekledikten sonra valizim nihayet geldi kısacası bekleyin sonunda kesin geliyor 😀
Özel taksiler ile Otelimiz olan Hotel Manen geldik ;

Hotel Manen
Hotel Manen

Yaklaşık 1 haftadır İsveç’teyim ilk izlenimlerim sizlerle paylaşayım arkadaşlar; öncelikle bu ülkede sanırım arabalarda korna yok Türkiyeden gelince buraya baya bir yadırgadım bu olayı korna sesi özlemi çekiyorum resmen 😀 Yaya geçidine yaklaştığınız an arabalar anında duruyor. Kısacası bur da gerçekten insana saygı var.
İsveç haberlerine baktığımda haberlerin %99’da işlenen suçları göçmenler yapıyor ve bu konuda halkı gerçekten göçmenlere kızgınlar.
İsveç Stockholm da gezdiğim müzeleri ve gezilecek yerleri ayrıca konular açıp paylaşacağım çünkü yazacak gerçekten çok şey var 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz